Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych w Krakowie
Jesteś tutaj Małopolskie Koła SEiRP    /     GORLICE    /     2015.07.25-26 Mała eskapada na Zamojszczyznę    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: 31-571 Kraków ul. Mogilska 109, Tel.: 12 61 51 315, Fax: 12 61 51 314, E-mail: seirpmalopolska@wp.pl

2015.07.25-26 Mała eskapada na Zamojszczyznę

W dniach 25–26 lipca 2015 r. „aktywna” grupa emerytów SEiRP Koła w Gorlicach dołączyła do członków PTTK- Gorlice i wspólnie wzięli udział w wycieczce do Lublina i Zamościa.

W Lublinie wraz z przewodnikiem zobaczyliśmy niemiecki obóz koncentracyjny MAJDANEK oraz m.i.: Stare Miasto – Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Lubelskim, kościołem św. Trójcy, Bazylikę ojców Dominikanów, Rynek z gmachem Trybunały Koronnego, Archikatedrę, Bramę Grodzką, Bramę Krakowską, liczne mieszczańskie kamienice z XVI-XIX w. i podziemną trasę turystyczną i wiele innych. Przewodnicy zarówno w Lublinie jak i Zamościu, którzy nas oprowadzali bardzo ciekawie opowiadali o historii i zabytkach ubarwiając swoje opowieści legendami. Mieliśmy okazję zobaczyć namiastkę Festiwalu Sztukmistrzów  Carnaval Sztuk – Mistrzów, który odbywał się w tych dniach w Lublinie. Jest to coroczne widowisko artystów z różnych krajów Europy, którzy występują na ulicach w przestrzeni miasta. Mieliśmy przyjemność przyglądać się jak pomiędzy budynkami na starym mieście po linach przemieszczali się akrobaci. O godz. 17.00 mieliśmy obiadokolację na Starym Mieście w restauracji Szeroka a po tym posiłku udaliśmy się na nocleg do Świdnika.

W drugim dniu po śniadaniu udaliśmy się do Zamościa, gdzie wraz z przewodnikiem zaczęliśmy zwiedzanie od Muzeum Fortyfikacji i Broni. Jest to rekonstrukcja wału fortecznego obejmującego teren XVII-wiecznego Bastionu III oraz Arsenału i Prochowni, gdzie w zrekonstruowanej głównej sali zaprezentowano nam multimedialny seans poświęcony historii miasta i twierdzy a następnie zobaczyliśmy przepiękne miasto z renesansowym ratuszem i kamienicami, dla których warto tu przyjechać i podziwiać ich piękno. Założycielem miasta-twierdzy był kanclerz i hetman wielki koronny Jan Zamoyski a projektantem włoski architekt Bernardo Morando. Miasto otaczał mur z siedmioma bastionami oraz trzema bramami wjazdowymi:Lwowską, Lubelską i Szczebrzeską. Warto wspomnieć, że twierdza w Zamościu nigdy nie została zdobyta przez najeźdźców nawet takich jak kozacko-tatarskich pod wodzą Bohdana Chmielnickiego czy w czasie potopu szwedzkiego dowodzonego przez króla Karola X Gustawa. Zamość zyskał miano „Perły Renesansu”, „Padwy Północy” oraz Miasta Idealnego. Stare miasto od 1992 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest tam wiele pięknych zabytków, które zobaczyliśmy m.i.: Ratusz, kamienice ormiańskie, synagoga, Akademia Zamoyska, kościół św. Katarzyny, Pałac Zamoyskich, Katedra, Trzy rynki miasta: Wielki, Wodny i Solny, Dom Centralny, bastiony i bramy oraz Rotundę, która powstała jako działobitnia i miała funkcję obronną miasta. W czasie II wojny światowej w rotundzie hitlerowcy dokonywali masowych egzekucji na ludności Zamojszczyzny i ślady swoich zbrodni zacierali paląc stosy zwłok na dziedzińcu rotundy a prochy zrzucano do rzeczki biegnącej wokół rotundy. Obecnie znajduje się tu Muzeum Martyrologii Rotunda, gdzie w 20 celach tzw. „kazamatach” zgromadzono eksponaty i zdjęcia poświęcone pomordowanej ludności Zamojszczyzny.

Po odpoczynku na Rynku Wielkim o godz. 17.00 udaliśmy się w drogę powrotną do Gorlic, gdzie dotarliśmy ok. 22.30.

 

                                                                                                                                                  Mirosław Janik – sekretarz Koła SEiRP w Gorlicach

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET